Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 17 wrz 2019, o 13:00

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czasy najdawniejsze - Przemyślenia
PostNapisane: 20 cze 2014, o 21:56 

Przeglądając internet wpadłem na coś co może być prawdziwą petardą.

Jak wiadomo w Polsce ciągłość osadnicza jest od wielu tysiącleci. Nawet w okresie wędrówek ludów pozostawało na miejscu koło 40% stanu.

Czas, miejsce, historia nauczyła nas mylić nasze początki, przypisując nas automatem do Słowian jako ogółu. Rzadko kiedy słyszymy chociażby, Słowianie Zachodni. Nie mówiąc o alternatywnej i precyzyjniejszej nazwie - Wenetowie.

Przeglądając jakiś czas temu Wikipedię, wertując linki natrafiłem na bardzo ciekawy wątek, mogący nam również odpowiedzieć na pewne aspekty cywilizacyjne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenetowie_(Italia)

Być może jest to wcześniejsza wzmianka historyczna o ludzie mieszkającym nad Wisłą, a prowadzący szlak transportowy bursztynu do Italii?

Co napawa mnie zaintrygowaniem, to fakt umiejscowienia w centrum religijnym bogiń - CZYLI DOKŁADNIE TAK JAK NAD BAŁTYKIEM!

Za ciosem idąc znalazłem włoskie hasło o Wenetach, dział o religii:

https://it.wikipedia.org/wiki/Veneti#Religione
Google Translate napisał(a):
Istnieje wiele sprawozdania pisemne o religii Venetian, ale znaleziono wiele miejsc kultu, cmentarze i materiałów wotywny. Miejsca kultu, prawie nigdy nie znajdowały się w zamkniętych pomieszczeniach, ale obrzędy odbywały się zazwyczaj w świętych gajach , w miejscu wolnym od roślinności w otoczeniu dużych drzew. [28] Wewnątrz odbyły się procesje z piosenek i świętych tańców i w małych drewnianych kapliczek były święte oświadczenia. Liczba miejsc jest zakładać istnienie klasy kapłańskiej, której zadaniem było oświetlenie świętych pożarów i ofiar ze zwierząt, jak również, że z pisania (pisanie było przywilejem nielicznych). [28]

W nekropolii Veneto można wyróżnić skromne dary klas niższych i tych najbogatszych, które zostały złożone wraz z pozostałościami, jak pogrzeb. Ciało zmarłego zostało skremowane , a prochy zostały umieszczone w wyborach specjalnych i podczas pogrzebu , były oferowane do bogów żywności i napojów (ćwiczyli, więc rytuał uroczystości pogrzebowych). [28] On jest świadomy obecności kult elementów naturalnych, w szczególności wody Medicamentaria (lub przynajmniej za taką uznana), przez które bogowie interweniowały, dając się ran: ceremonia uzdrawiania zawarte wniosku przez pacjenta , w procesji , a potem były oferowane do pewnego idola. [28]

Dla Este został znaleziony arkusz, z którego można uzyskać nazwę bóstwa: Reitia ., bogini uzdrawiania, charakter, bogini płodności i patrona urodzenia [28] To jest reprezentowana weneckie stroje i trzymając klucz , aby otworzyć drzwi do " życia po życiu .

Na terytoriach okupowanych przez Wenecjan znaleziono wiele sortes , tabletki zwierzęce kości z napisami, rzucane przez wróżbitów wyciągnąć patronatem (np. Magre z Schio , do Asolo , na Górze Summano w prowincji Vicenza ).

Naczelne bóstwo Reitia, hasło o niej:

https://it.wikipedia.org/wiki/Reitia
Reitia był starożytny żeńskie bóstwo czczone przez starożytnych weneckich populacji północnej części Adriatyku.
Reitia, określone przez epitet Theron potnia (Mistress of Animals), był bóstwem czczony przez starożytnych Wenedów . [1]

Utrzymuje coś wspólnego z klasycznym bóstwa Artemida / Diana : związane z kultem płodności, że z uzdrawiania / zdrowia i '"zaświaty", [2] ., ale także handlu [3]

W czasach rzymskich jego kult został zastąpiony lub połączony ze Minerva . [3]

Jego reprezentacja może być związane z postaci kobiecych z antropomorficzny kończące się w kończyny górnej popiersia ornitomorfe lub szefów koniowatych . To przedstawienie, w formie obiektów wotywnych, często znalezienie miejsc kultu. Innym opisuje reprezentację z welonem na głowie, w otoczeniu zwierząt i z kluczem w ręku. [2]

Nazwa "Reitia" może być powiązana z populacji sieci , że mieszkał w okolicy Alpina . [2]

Miejsc kultu [ edytuj | źródło edytuj ]
Este [ edytuj | Edytuj źródło ]
Ślady miejsce kultu poświęcone nią okazały Baratella z Este (Padwa). [2]

Sanktuarium znajduje się około 1 km na południowy wschód od Este , i została odkryta w 1880 w związku z budową kanału wodnego. 14.000 artefakty znaleziono zachowały się w Muzeum Este. W 1986 - 87 nowe wykopaliska, finansowany przez "Deutsche Forschungsgemeinschaft" ("Niemieckie Towarzystwo Badań") został odzyskany 5000 nowe artefakty, pochodzące z VII wieku pne, a drugi-trzeci wiek pne [3]

Inne lokalizacje [ edytuj | źródło edytuj ]
Inne świątynie w mieście Vicenza , Monte Magre (koło Schio ) i Lagole , na terytorium Calalzo di Cadore . W tych świątyniach nie było klasy kapłańskiej, głównie kobiet. [ potrzebne źródło ]

Ciekawy materiał jest w haśle o Potnia Theron:

https://it.wikipedia.org/wiki/Potnia_theron
Potnia Theron (od greckiej Ἡ Πότνια Θηρῶν, "Mistress of Animals") to termin użyty po raz pierwszy przez Homera ( Iliady , Książka XXI, v. 470) jako atrybut Artemidy i później używane do opisania kilka żeńskich bóstw związanych z zwierzęta, na których były one w stanie sprawować władzy. [1]

Słowo Potnia w rozumieniu pani lub pani było słowo mykeńskiej odziedziczone klasycznej Grecji , podobnie jak sanskryt patni , [2] , zarówno podłączone do korzenia indoeuropejskiego * potnih2 , która odnosi się również do czasownika łacińskiego * moc .

Liniowy B [ edytuj | Edytuj źródło ]
Mycenaean słowo następnie przeszedł na język grecki jako Potnia , stwierdzono w niektórych tabletkach napisane w Linear B znaleziono w Knossos i Pałacu Nestora w Pylos , gdzie pojawia się w postaci PO-TI-NI-ja związanego z innych parametrów, takich jak: [2] [3] [4]

-TA-NA PO-TI-NI-JA (Atanapotnia, to Athena Potnia)
DA-PU-RI-JO-TO PO-TI-NI-JA ( dapuritojo potinija ). [5]
-SI-WI-JA PO-TI-NI-JA (Potnia Aswia)
Si-PO-TI-NI-JA ( SITOS = pszenica)
PO-TI-NI-JA-JA I-QE (Potnia Hikkweia lub Potnia Hippeia, Pani konie )

Wzmianka o Homera potnia Theron jest uważany za związany z bogini Artemis i Walter Burkert opisuje tę nazwę jako ugruntowanej wzoru [6] , w rzeczywistości rodzaj bóstwa Artemis "fauny Pani" to jest uważane przez uczonych od prehistorycznych religii . W szczególności podl nazwą uczonych Potnia Theron sugerują, zwłaszcza bogini przedstawiono na " sztuki minojskiej [1] [7] , która odbywa się w węże (lub innych zwierząt) lub, że jest przedstawiony w otoczeniu dzikich zwierząt, głównie.

Innym ważnym starożytne bóstwo związane z tym tytułem jest niewątpliwie Cybele , zwykle przedstawiany jako otoczony przez dzikie bestie.

Czyli nasi przodkowie najprawdopodobniej potrafili pisać i są na to przykłady:
https://en.wikipedia.org/wiki/Venetic_language

Co więcej, może w tym tyglu Wenetów bałtyjskich, adriatyckich, celtów, rzymian i german należy szukać naszych początków, biorąc pod uwagę późniejsze nasunięcie się fali słowiańskiej?

Może tu należy szukać do echa polskich dziejopisów o kontaktach z Juliuszem Cezarem?

Tytuł: Re: Czasy najdawniejsze - Przemyślenia
PostNapisane: 23 cze 2014, o 19:58 

Podążając tym tropem ciekawa jest zbieżność atrybutu klucza z Marzanną. Ale to trochę mało, czy mamy coś jeszcze? No i czy wiadomo, że wcześniej Wenetowie przebywali na terenach dzisiejszej Polski?

Tytuł: Re: Czasy najdawniejsze - Przemyślenia
PostNapisane: 25 lip 2014, o 00:37 

Dzięki wynikom badań archeologicznych z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować twierdzenie, że główna nitka szlaku bursztynowego, poczynając od przełomu tysiącleci biegła z Wiednia (Vindobony) przez Brno, Kłodzko, Wrocław, Kalisz (Calisię/Kalisię) i Świecie do Gdańska.
Na szlaku leżał z pewnością dzisiejszy Wrocław. Na terenie jego osiedla Partynice znaleziono w XIX w. duży skarb bursztynu pochodzący z I w. naszej ery, ważący około 500 kilogramów.
Jestem z Kalisza gdzie mamy skansen - Zawodzie. Dowiem się od naszego archeologa o historii i ewentualnych dowodach na to, kto zostawił po sobie ślady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]