Weneda.net - Mitologia Staropolska
http://www.forum.weneda.net/

Zamowy/ Szeptunki
http://www.forum.weneda.net/viewtopic.php?f=4&t=34
Strona 1 z 1

Autor:  Oblakini [ 27 lis 2013, o 12:22 ]
Tytuł:  Zamowy/ Szeptunki

Zapewne wszyscy interesujący się magią i jej tradycjami na terenach Polski i sąsiednich krajów słowiańskich czytali, czy słyszeli o zamowach. Dziś stosują je szeptuchy ( szeptunki)- babki- znachorki- czarownice rzadko już spotykane na terenach wschodnich.
Zamowy są to krótkie słowne zaklęcia mające na celu osiągniecie jakiegoś skutku- najczęściej jest nim uzdrowienie, wyleczenie, ale także bywają zamowy dotyczące wierności męża, urodzajności pola, płodności krów itp.
Istnieje przypuszczenie, że zamowy, w Rosji znane jako zagawory, to szczątkowy zachowany do współczesności ślad po magii ludowej Słowian.
Ja osobiście znalazłam pierwsze wzmianki o nich w książce "Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła" Nadzei Bittel- Dobrzyńskiej. Na rosyjskich forach poświęconych magii można znaleźć sporo zagaworów.
We wschodniej Polsce, zwłaszcza na Podlasiu i Białostocczyźnie po wsiach spotkać można wiedzące baby, które nadal używają tych zaklęć.
W tych zamowach często przywoływane są siły wyższe, Jezus, Maria, ale też cztery wiatry, dąb, woda, kamień, ogień. Wydaje się, że te odwołania do chrześcijańskich postaci są późniejsze, a pierwotnie zamawiano na imiona pogańskich Bogów z czasem zamieniono ich na elementy natury, by nie drażnić kościelnych władz i nie narażać się na prześladowania.

Oto przykład takiej zamowy:
"Na niebie księżyc, na polu kamień, a w lesie dąb- zbierzcie się bracia w jedno miejsce i niech przestanie boleć ząb"
Oczywiście oprócz tej słownej formuły zabiegowi "leczenia" towarzyszyły dodatkowe działania i gesty.


To bardzo ciekawy temat, jeśli znacie jakieś zamowy, słyszeliście historie o szeptunkach, zapraszam do podzielenia się wiedzą i doświadczeniami.

Autor:  Bodan [ 27 lis 2013, o 13:53 ]
Tytuł:  Re: Zamowy/ Szeptunki

Mamy osobny spory materiał o nadal żywym czarostwie kieleckim, a więc i Polska centralna :) tu więcej:

http://forum.weneda.net/viewtopic.php?f=4&t=36

Autor:  Dziewanna [ 29 lis 2013, o 00:32 ]
Tytuł:  Re: Zamowy/ Szeptunki

Warto zwrócić uwagę na program Przemka Kossakowskiego - 6zmysł. Ciekawy i jak najbardziej w temacie babek, szeptuch, zaklęć itp. Teraz przemierza Rosję..tam to dopiero czary są na porządku dziennym.
Chociaż i w Polsce też tak jest. Tu gdzie mieszkam (pd.-wsch. Polski) jest jeden czynnie "działający" Pan Chłop Widzący. Ponoć widzi choroby, które znajdują się w człowieku. Słyszałam też o babce, która przelewa wosk i odmawia przy tym modlitwy. Raz miałam chęć wybrać się do niej, ale straciłam odwagę. Może wynalazłaby jakąś klątwę ciążącą na mnie i co wtedy?

Autor:  Oblakini [ 1 gru 2013, o 20:20 ]
Tytuł:  Re: Zamowy/ Szeptunki

"Chłop widzący"- to dopiero coś :)
Ale to jest ktoś związany z Kościołem Katolickim/ Prawosławnym? (Zauważyłam, że część wiedzących odcina się od Kościoła, a inni zachowawczo odwołują się do Wiary Chrześcijańskiej, czy to szczerze, czy w obawie przed proboszczem i dezaprobatą społeczną)
Znasz go osobiście? Napisz o nim coś więcej?

Autor:  Dziewanna [ 2 gru 2013, o 14:04 ]
Tytuł:  Re: Zamowy/ Szeptunki

Wiem, że "leczy" w Tarnogrodzie, woj. Podkarpackie. Podobno widzi w oczach pacjentów choroby, które skrywają ich ciała... Moja ciocia wybrała się do niego po poradę. Powiedział jej, że ma wrzody na jelitach i żeby czym prędzej udała się do odpowiedniego lekarza. Lekarz diagnozę potwierdził. A o samym Panu Widzącym mówiła niewiele. Sympatyczny pan. Wspominała też, że jego córka także "widzi".

Autor:  Poświst [ 8 sie 2015, o 02:13 ]
Tytuł:  Re: Zamowy/ Szeptunki

Na tej stronie:
https://archive.org/stream/ludpolskijeg ... 3/mode/2up

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/