Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 17 wrz 2019, o 13:15

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kronika Wielkopolska - dzieje Polan i Lechitów
PostNapisane: 19 kwi 2014, o 00:49 

Czy ktoś czytał Kronikę Wielkopolską i ma jakieś własne zdanie?
I gdzie można zdobyć w wersji papierowej?

http://poetica.freehost.pl/kronika.html

Tutaj jeszcze
http://www.libertas.pl/nestor_powiesc_m ... lat_1.html

Tytuł: Re: Kronika Wielkopolska - dzieje Polan i Lechitów
PostNapisane: 22 kwi 2014, o 19:39 

Jedno z ostatnich wydań zdobędziesz już za kilkanaście złotych na Allegro:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/82832/kronika-wielkopolska

Jest to swego rodzaju połączenie kronik Galla i Mistrza Wincentego, ale dodaje też kilka rzeczy od siebie, szczególnie w temacie wydarzeń pisanych po tych kronikach. To chyba też w Kronice Wielkopolskiej po raz pierwszy w historii mówi się o Łysej Górze jako bardzo istotnej dla wierzeń. Na pewno to obowiązkowa lektura dla każdego zainteresowanego tematem.

PostNapisane: 22 kwi 2014, o 19:44 

Czyli trzeba to mieć, ja poproszę moją bibliotekę aby zakupiła przynajmniej jeden egzemplarz tej książki.

PostNapisane: 22 kwi 2014, o 19:57 

Poniżej fragment o Łysej Górze, do czasów Potopu najważniejszego miejsca pielgrzymkowego w Królestwie Polskim, tu co ważne wymienionego po raz pierwszy w znanych tekstach historycznych:

"Temu zaś najdzielniejszemu Bolesławowi [Krzywoustemu] nic nie brakowało co do męstwa i obrotności, gdyby tylko oględniej puszczał wodze łatwowierności. Ten zaś król wkrótce potem założył pobożnie w miejsce grodu na Łysej Górze [w rzeczywistości zapewne pogańskiego/rodzimego miejsca kultu okolonego kamiennymi wałami istniejącymi do dziś, zob. badania prof. Gąssowskiego] - a także w Sieciechowie, za pośrednictwem pewnego wielmoży imieniem Sieciech - opactwo zakonu św. Benedykta na cześć Świętej Trójcy i błogosławionej Dziewicy [inne źródła mówią o wcześniejszej świątyni trójcy bóstw Łado, Bodo i Leli na Łysej Górze], dołączywszy pewne dobra klasztoru sieciechowskiego."

(str. 100 z wydania widocznego powyżej)

Ostatnio edytowano 29 kwi 2014, o 08:55 przez Bodan, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 29 kwi 2014, o 01:25 

Bardzo ciekawe, chociaż ze względu na styl ciężko mi się to na początku czytało.
Jak bardzo, albo nie, informacje tam zawarte są wiarygodne, szczególnie te traktujące o początkach.

Inne pytanie jakie przyszło mi do głowy jest związane z łaciną oryginału i jej przekładem na język polski. Mianowicie łacina jako język nie używany(?) przez żaden naród nie podlega takim przemianom jak inne języki. Szczególnie ta używana od dawien dawna przez kościół i społeczności naukowe. Czy tak jest w rzeczywistości, czy może język ten zmienia się , choć w mniejszym stopniu albo wolniej niż inne? Pytam bo to też może mieć wpływ na tłumaczenie tej kroniki, a co za tym idzie na sens przekazu. Ciekawi mnie też czy poza przekładem z XIX wieku, ktoś z bardziej nam współczesnych robił takowy, i jeśli tak, to czy się różniły albo czy były identyczne w swoim przekazie.

Może to pytanie ma niewiele wspólnego z samą kroniką, ale tak mi przyszło do głowy czy łacina jest taką swoistą bramą do przeszłości językowej.

PostNapisane: 29 kwi 2014, o 12:27 

Łacina jest językiem w zasadzie martwym, używany jest przez środowisko medyczne, biologiczne oraz w Kościele. O niczym innym nie jest mi wiadomo.

Oczywiście podlega jakimś zmianom w toku nawet tak ograniczonego użytku, lecz zdecydowanie wolniej i wiąże się raczej tylko z drobnymi zmianami stylu i przy tworzeniu nowych słów.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]