Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest 20 lis 2019, o 07:51

Autor Wiadomość
 Tytuł: Symbol uważany za zły?
PostNapisane: 15 cze 2015, o 22:27 

Czy istnieje jakiś symbol, znak, kolor/y, wzory, desenie albo coś innego co było powszechnie uważane przez naszych pradziadów za ucieleśnienie zła albo przedstawiało niebezpieczeństwo. Coś co miało odstraszać albo ostrzegać. Mniej więcej jak dzisiaj czaszka, na przykład na transformatorach wysokiego napięcia itp.

Tak mnie naszło, bo zastanawiałem się jakby oznaczyć niebezpieczne dla dzieci miejsca i przedmioty na sposób naszych przodków.

Tytuł: Re: Symbol uważany za zły?
PostNapisane: 18 cze 2015, o 21:46 

Ciekawy temat, ale czy to nie jest przerost formy nad treścią? :) Obecne symbole są jednak dobierane po wielu miarodajnych testach i badaniach, a używane symbole są uniwersalne, zrozumiałe dla każdego.

PostNapisane: 18 cze 2015, o 23:52 

Mi nie chodzi o wynajdowanie koła na nowo. Staram się jedynie w jak najbardziej naturalny sposób, tak jak działo się to kiedyś, zapoznawać swoje dzieci z naszym dziedzictwem. Przedtem po prostu to się działo, a teraz trzeba się nagimnastykować. Ale nie przeszkadza mi to, bo dzięki temu sam się uczę i dowiaduję nowych rzeczy, przy okazji, cichaczem chciałbym przekazać tą wiedzę swoim potomkom.

Ponad to, nie jestem całkiem przekonany co do uniwersalności dzisiaj używanych symboli. Widziałem jakiś program w którym amerykańce zastanawiali się jak oznaczyć skład odpadów promieniotwórczych, bo pomimo ich przerośniętego ego, nawet oni zdają sobie sprawę że nasza cywilizacja nie musi przetrwać do czasu ich rozłożenia się. A chcieli tak to zrobić żeby ktokolwiek się zbliżył do tego miejsca, bez znaczenia w jakiej kulturze czy cywilizacji dorastał, wiedział albo przynajmniej miał poczucie, że tu w tym miejscu jest jakieś zagrożenie. Nie pamiętam dokładnie jak to się skończyło, ale wiem że mieli spory kłopot.

Poza tym uważam że wiele pomysłów mających swoje źródła w przyrodzie jest dużo bardziej uniwersalne niż jakieś syntetyczne twory, prawdziwe tu i teraz. Naturalnie dopuszczam myśl, że mogę się mylić, aczkolwiek prawdopodobieństwo jest niewielkie :lol: .

PostNapisane: 8 sie 2015, o 00:55 

Czaszka była używana od zawsze.
Innym symbolem zła, dziś z już zatartym znaczeniem, był krzyż - rzymska szubienica. Symbolizowała cierpienie, tortury, poniżenie, wreszcie śmierć.

PostNapisane: 8 sie 2015, o 23:15 

Poświst napisał(a):
Czaszka była używana od zawsze.
No tak, dość naturalny znak ostrzegawczy.

Poświst napisał(a):
Innym symbolem zła, dziś z już zatartym znaczeniem, był krzyż - rzymska szubienica. Symbolizowała cierpienie, tortury, poniżenie, wreszcie śmierć.
A to ci dopiero, jak się zastanowić, to rzeczywiście krzyż był przecież narzędziem tortur. Nie wiem tylko co moja żona na to gdy zacznę oznaczać wszystkie niebezpieczeństwa tym znakiem :lol:.

Dzięki za odpowiedź.

PostNapisane: 18 sie 2015, o 18:32 

Czerń. Wiem, że to nie symbol stricte ale spalenizna nie kojarzyła się zbyt dobrze. Ciemną - czarna noc też była dość przerażająca. No i oczywiście diabeł, zło, Czarnobóg - wszystko czarne jak cholera!

PostNapisane: 19 sty 2016, o 11:23 

Poświst napisał(a):

Jakieś źródło? Dotychczas sądziłem, iż był to przede wszystkim symbol solarny, wykorzystywany przez ludzi na długo przed rozpowszechnieniem krucyfikacji jako formy (zresztą nie tylko rzymskiej) kary śmierci.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]